Jako jednu z klíčových charakteristik umění Jana Smejkala vnímáme jeho kresby. Jsou základem jeho umělecké komunikace, ze které se další části díla logicky odvíjí. Jsou jimi především kresby formátu pohlednic vznikajících od začátku 80. let. V těchto kresbách Jan Smejkal bezprostředně zachycuje okamžité dojmy a podněty z vnějšího světa. Tím že vznikají prakticky každodenně mají i funkci deníku.
Kresby přebírají dvojitou úlohu v díle Jana Smejkala: jsou jak zdrojem motivů pro obrazy tak i svébytným plastickým dílem. Zde se prostorově zviditelňuje následnost okamžiků, plynulé vrstvení do plastického tvaru má tak i asociativní spojitost k postupnému vrstvení malířských ploch v obraze.
Obrazy z posledních let jsou redukovány na dvě viditelné vrstvy malby. Na monochromní plochu skrývající předchozí malířské akce a v kontrastní barvě namalovanou strukturu textu. Texty jsou sestaveny multijazykově, divák putuje zrakem po erátických cestách obrazu, objevuje jak známé tak i frapantní konstelace. Obrazy nejsou sice odrazem určité situace na konkrétním místě, jsou ale zdánlivými místopisy nacházejícími se ve světě umění.
Pro tvorbu Jana Smejkala, která se dá charakterizovat jako kontextuální, je zásadní zkušenost pozorování, zaznamenávání a proces. Autorovi nejde o vyjádření emocí či závažného sdělení, spíš zkoumá možnosti umělecké činnosti jako takové a také fakt, do jaké míry může jemu i divákům zprostředkovávat něco z obecnějších otázek. V průběhu takového výzkumu si stanovuje určitá pravidla, nejsou však žádným jednoznačně daným a naplňovaným konceptem. Celoživotní autorova umělecká dráha parafrázuje Calvinovu prózu Život návod k použití. Svět a život jako pohyb v něm je kontext, kterému jsme do určité míry schopni nějak porozumět a reflektovat tak sami sebe. Každé umělecké dílo (počin) je podle Jana Smejkala reakcí na něco - ať už na bezprostřední události a věci v nejbližším okolí, tak zprostředkované zprávy. Pozorování, poznávání, zvědavost a zapisování jsou první fází jeho tvorby. V průběhu času si odjakživa zapisuje poznámky a kresby na jednoduché kartičky, bez kterých prakticky nevychází ven. Existence a permanentní tvorba, cesta odněkud někam a zase zpět, stejně jako kresba symbolizují počátek a konec v jediném bodě. Pro autora není důležitá forma samotná, ani konkrétní umělecký výstup (artefakt pro galerijní prostor), ale spíš jeho proces a příběh. Složitý a dlouhodobý proces tvorby dokumentují také například prostorové krychle, z nichž se dají vytvářet objekty, mohou sloužit k sezení a podobně, ale původně byly součástí jedné popsané plochy - nyní jsou nápisy nečitelné, atomizované: řeč, jejíž smysl se vytratil. Proces tvorby Jana Smejkala se dá popsat jako paralela mnoha dalších procesů lidské činnosti a jejích důsledků, jako nekonečné možnosti okouzleného pozorovatele, reflexe velkého, stále proměnlivého obrazu, jehož jsme všichni součástí. Proto je potřeba vnímat Smejkalovu práci nikoli jako sofistikované „umělecké" výstupy, ale jako překvapivé záznamy tekuté skutečnosti.
Jan Smejkal, narozen 1948 v Berouně
1967-1968 Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, atelier Františka Muziky
1968 - 1974 Staatliche Hochschule für bildende Künste Städelschule
ve Frankfurtu nad Mohanem
žije a pracuje v Berlíně
Samostatné výstavy, společné výstavy:
1974 Kunstsammlungen Ludwigshafen, Německo
1978 Frankfurter Kunstverein / Galerie vor Ort, Hamburk, Německo
1979, 1994, 1999 Galerie orez mobiel, Den Haag, Holandsko
1981 Kunstcentrum Badhuis, Gorinchem, Museum Fodor, Amsterdam /
Museum Schidam, Holandsko
1982, 1986 Galerie Stampa, Basilej, Švýcarsko
1983 Galerie Schoof, Frankfurt nad Mohanem
1984 Kunstverein München und Kampnagelfabrik Hamburk
1989, 1992, 1996, 2001, 2003 Galerie Art Affairs, Amsterdam
1990 Galerie Klaus Werth, Frankfurt nad Mohanem
1992 Galerie Paul Sties, Frankfurt nad Mohanem
1993 Městská galerie, Karlovy Vary /
Yoleri Kunstsammlung, Frankfurt nad Mohanem
1995 Dům umění, Brno / Galerie Václava Špály, Praha
1997, 1999, 2003, 2004, 2012 Galerie Kai Hilgemann, Berlín
1998, 2001 Remba Gallery, West Hollywood ,USA
2000 Výstavní sín Sokolská 26, Ostrava
2002, 2007, 2008, 2010, 2012 Bleibtreu Galerie, Berlín
2003 Jüdisches Museum, Berlín / Hessisches Landesmuseum, Darmstadt
2004 Künstlerbücher, Neues Museum, Norimberk
2005 Sammlung Reinking, Halle 14, Baumwollspinnerei, Lipsko /
Symposion Gorinchem, Holandsko
2006 Das Museum im Kulturspeicher, Würzburg
2007 Vonderbank Galleries, Berlín / Via art Gallery, Praha /
Sammlung Rik Reinking, Dům umění, Brno
2008 LuminousDark,China Art Project, Berlín / Sydney / Londýn /
absence v záznamu, Galerie Václava Špály, Praha
2011 Dům umění, České Budějovice